Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaký software na úpravu fotografií?

11. 11. 2013

 Často odpovídám na tento dotaz. Většinou laikům, kteří dělají jen rodinné fotografie. Těm doporočuji nějaký ten free ware editor, jakých je na internetu dostatek. Většinou naprosto postačují pro jednoduchou úpravu fotografií a hlavně pro jejich organizaci.

Taky bychom neměli podceňovat software, dodávaný přímo k fotoaparátu. Těm náročnějším bych doporučil Photo Studio od Zoneru, nebo ACDSee, nebo něco od Adobe, ale to si ti pokročilejší vesměs umí vyhledat na internetu. Takový software už ovšem nebývá zadarmo, ceny jsou ovšem přijatelné. Ti, kteří používají jako operační systém některou Linuxovou distribuci, jsou na tom lépe. Pro Linux je přece jenom větší výběr programů zadarmo, nehledě na to, že "běhá" svižně i na starších počítačích, kde Windows už přece jen jsou pomalé. A navíc je Linux zdarma. Těm, co se bojí, že by Linux nezvládli, mohu říct, že jsou jejich obavy zbytečné. Již zhruba před rokem jsem známému nainstaloval Ubuntu (jedna z Linuxovývh distribucí). Upravuje na počítači fotografie, stříhá filmy, používá kancelářský software a taprve nyní zjistil, že nemá na počítači Windows, ale Linux. To jenom proto, že se mě zeptal, jestli má Windows 7, nebo Vista .
Trochu jsem odbočil, ale teď zpět k software pro ty nejnáročnější. Jedničkou je jistě Photoshop, jeho cena je ale odpovídající, v desítkách tisíc a využiji jej jen profesionální fotografové. Proto vesměs doporučuji Gimp. Pokud nejsme "zkaženi" Photoshopem, na ovládání si rychle zvykneme. Umí toho opravdu hodně.
A ještě co na RAW. Mnoho z editorů jej zvládá již v základu. Editory podporující právě ten náš formát (NEF, ORF a pod.), bývají přibaleny k fotoaparátu a konečně jsou tady editory, jako je skvělý freeware (zadarmo) Raw Therapee, nebo placený Camera Raw.
A ještě k těm, co software prostě ukradou. V Evropě jsme často vnímáni jako národ zlodějů a "vyčůranců" i díky právě takovým lidem. Bohužel jsme naštvaní, když nám někdo ukradne peněženku, ale jaksi nám nevadí, když někomu ukradneme výsledek jeho práce a investic. A to přesto, že vše můžeme mít legálně zadarmo, protože dobrého freewarového softwaru je dostatek. A nemyslím tím jen editory, ale i oprační systémy. Jen jsme líní se něčemu novému naučit. A tak raději pokrytecky nadáváme na cigány, co nám ukradli kolo za pár tisíc, ale už nevidíme, že my sami jsme ukradli software za desítky tisíc.